AirBnb - nástroj jak lépe cestovat nebo vydělat peníze

13.01.2019

Na sepsání článku o AirBnb jsem se upřímně těšila, jedná se o ověřenou platformu nabízející ubytování téměř po celém světě. Firma vznikla v USA roku 2008, od té doby narostla do gigantických rozměrů a získala si příznivce ať už z řad cestovatelů nebo hostitelů. Já se osobně setkala s AirBnb poprvé v roce 2017 úplnou náhodou při pročítání internetu a hledání cestovatelských typů, myšlenka se mi moc líbila a za nedlouho jsem se přes portál nechala poprvé ubytovat v Irském Belfastu, pár měsíců poté jsem zkusila vystavit karavan na ranči mezi nabídky ubytování a první hosté na sebe nenechali dlouho čekat. K mému údivu vše skutečně fungovalo! Karavan, který mi bezprizorně stál na pozemku měl najednou využití, nechalo mi to vydělat nějakou tu stovku a ještě jsem získala možnost poznat nové lidi, převážně ze zahraničí, povídat si s nimi a neustále se zdokonalovat v cizím jazyce, prostě dokonalá symbióza :-) 

Co se týče bezpečnosti, tak každý uživatel Airbnb se musí registrovat, nahrát profilovou fotografii a ověřit své telefonní číslo, zadat adresu a číslo OP. Systém vybízí své uživatele, aby používali hodnocení, proto si také u spousty cestovatelských/ ubytovacích profilů  můžete přečíst hodnocení a zkušenosti jiných hostů nebo hostitelů a udělat si obrázek o člověku nebo místu, se kterým se máte setkat. 
Údajně také AirBnb ručí hostitelům za škody způsobené hosty do výše jednoho milionu dolarů - to jediné ještě nemám osobně ozkoušené a doufám, že ani mít nikdy nebudu. 
Na Airbnb si lze také přivydělat díky jejich proviznímu systému za doporučení nových uživatelů. 


Pokud jste se rozhodli registrovat, aby jste mohli začít rezervovat ubytování a cestovat, doporučuji to udělat přes odkaz ZDE  . AirBnb Vám připočte kredit 725,- Kč na váš první pobyt v minimální hodnotě 1800,- Kč. V reálu to znamená, že Vás první pobyt nevyjde na 1800,- ale pouze na 1075,- Kč, příjemné, ne? 

Jestli přemýšlíte spíše nad tím, že zkusíte nabízet ubytování, použijte odkaz ZDE .

LEGISLATIVA
Spoustu lidí si klade otázku jak je to vlastně s právní stránkou věci. Ono asi pokud příležitostně nabízíte nevyužitý pokoj ve svém bytě, tak žádný odvod daní řešit nemusíte, pokud ale hostíte častěji nebo je ubytovací zařízení vaším hlavním zdrojem příjmu, tak už pak je samozřejmě potřeba postupovat jinak. Já osobně se řadím někam mezi tyto dva tábory, situaci jsem vyřešila tak, že jsem si ubytovací služby nechala napsat na zapsaný spolek ranče jako doplňkovou činnost a tím, že jsme nezisková organizace a do určitého ročního obratu nemáme povinnost odvádět daně, tak jsme od tohoto osvobozeni.  Jiné situace by se dali řešit několika dalšími způsoby, nejjednodušeji třeba zřízením živnosti, vždy je dobré poradit se s někým zkušenějším (účetní, právníkem). 

Je mé ubytování vhodné?  V tom je ten vtip, JE... určitě nemějte strach z toho, že nevlastníte hotel nebo top chatu či byt v centru Prahy...  Můžete nabídnout klidně i jen jeden pokoj ve svém bytě či domě nebo celý apartmán, karavan, houseboat, tý-pý, treehouse, hammaku apod.. fantazii se meze nekladou a čím zajímavější budete, tím spíše můžete u hostů uspět. 

Celou nabídku svého ubytování si režírujete samy, vkládáte popis, fotografie a zvolíte si cenu za noc, jakou si přejete dostat. Airbnb si bere provizní poplatek 3%, což je zanedbatelná částka, za to, že vám poskytne tak zajímavý a účinný nástroj, jakým bezesporu je. 

V případě dotazů se na mě můžete obracet :-) Cestování ZDAR!